Tintin och Milou är på en semesterkryssning. Ombord träffar Tintin på för första gången på sin blivande ärkefiende Roberto Rastapopoulos. Tintin blir också bekant med detektiverna Dupond och Dupont, samt möter den snurrige professorn Filemon Syklon. Syklon erbjuder honom att följa med och utforska en faraons grav i Egypten. Men någon gömmer kokain i Tintins byrålåda och han blir anhållen av Dupond och Dupont. Tintin och Milou rymmer och tar sig i land. Här träffar de åter professor Syklon och de beger sig till faraonens grav, som utan att de vet om det tjänar som högkvarter för ett internationellt knarksyndikat.
Tintins äventyr skapades av den belgiske serietecknaren Hergé (pseudonym för Georges Remi), som levde 1907-1983. Allt som allt blev det 23 äventyr som tog Tintin och hans vänner över hela jordklotet.
Frakt inom Sverige 65 kr
Sverige 65 SEK - fraktfritt från 700 kr
Finland 125 SEK - fraktfritt från 1100 kr
Danmark 125 SEK - fraktfritt från 1100 kr
Norge 250 SEK - fraktfritt från 2500 kr
Tyskland 125 SEK - fraktfritt från 1100 kr
Övriga länder: Kontakta oss via e-post för prisuppgift
(Other countries, send an e-mail for price information)
Vikt under 500g, bredd max 24 cm, värde under 250 kr?
Vi kan eventuellt ordna billigare frakt för lätta saker inom Sverige om följande uppfylls:
Max pris 250 kr, Max vikt 500 gram, Max bredd 24 cm inkl. emballage
Billigare pris fungerar för följande produkter: Pixibok, Kalle anka tidning (och övriga serietidningar), Pocketböcker och små plastfigurer.
Om din order uppfyller villkoren enligt ovan kan du e-posta din beställning till info@seriersant.se istället för att använda orderformuläret. Då kan vi eventuellt fixa en bättre fraktkostnad med Postnord direkt till din postlåda eller utlämningsställe inom Sverige.
Begagnade produkter är alltid markerade ”BEGAGNAD” i titelraden. Alla övriga produkter är NYA och OLÄSTA.







